Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Uzman Kadromuz

Uzm.Psk.Kıvılcım YÜCELEN

Lisans: Viyana Üniversitesi Psikoloji
Yüksek Lisans: Viyana Üniversitesi, Viyana Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Topluluğu(GLE) İmago Çift Terapisi

Avusturya Sankt Georg Lisesi ve Ticaret Okulu’ndan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde üniversite eğitimini tamamlamış ve halkla ilişkiler, medya ve uluslararası proje yönetimi gibi alanlarda yerli ve yabancı firmalarda görev yapmıştır. 2008 yılında bir kariyer değişikliği yapmak üzere Viyana’ya giderek psikoloji ve psikoterapi alanında çeşitli eğitimler almıştır. Psikoloji lisans eğitimini (Bachelor of Science) Viyana Üniversitesi Psikoloji Fakültesi’nde, iki yllık psikoterapi ilk düzey eğitimini (Psychotherapeutisches Propädeutikum) ise yine Viyana Üniversitesi’nin lisansüstü eğitimler sunan enstitüsü Postgraduate Center’da tamamlamıştır.

Bu akademik eğitimlere ek olarak, dünyanın 3. büyük Viyana psikoterapi ekolü olan Viyana Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Topluluğu’na (GLE Wien) katılarak psikoterapi yönelimini seçmiştir. Bu ekolün kurucularından Prof. Dr. Alfried Längle’nin geliştirdiği Logoterapi ve Varoluşu Analiz metodu ile; özellikle duygudurum ve kaygı bozuklukları, kendilik değeri ve ilişki sorunları terapisi alanında dört yıl süren teori ve uygulama temelli eğitimini tamamlamıştır. Bu sırada Avusturya’nın en köklü psiko-sosyal hizmet kurumu olan Pro Mente’nin Viyana Merkezi’ne bağlı olarak, psikiyatri tedavisi görmüş veya görmekte olan hastaların sosyal yaşama entegrasyonunu amaçlayan bir program dahilinde, bir yıl boyunca çeşitli psikiyatri tanılarına sahip hastalarla çalışmıştır. Ayrıca çeşitli ülkelerden Avusturya’ya göç etmiş kadınları ekonomik, sosyal, hukuksal alanda destekleme amacı ile kurulmuş Peregrina Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Psiko-sosyal Hizmetler Bölümü’ne bağlı olarak, yabancı ülkeye entregasyon sorunları yaşayan kadınlara psikolojik danışmanlık sunmuştur.

Aynı dönemde yine GLE Wien tarafından iki yıl süreli Varoluşçu Analiz ve Imago Yöntemi ile Çift Terapisi eğitimini tamamlayarak, psikoterapi formasyonunun çerçevesini yetişkinler ve çiftler olarak genişletmiştir.

2013 yılından beri Türkiye’de yetişkin ve çift terapisi alanında çalışmakta, Varoluşçu Psikoterapi alanında uluslararası konferanslara, seminerlere ve süpervizyonlara katılmaktadır. Aynı zamanda İstanbul’daki Varoluşçu Psikoterapiler Derneği kurucu üyesidir.