Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Ağrı Bozuklukları

Ağrı bozuklukları tıbbi bir kaynağı olmadığı halde kişinin yaşadığı bedensel rahatsızlıklardır. Sırt, karın, baş veya eklemler gibi çeşitli uzuvlarda hissedilen ağrıların yanısıra; baş dönmesi, mide bulantısı, karın şişkinliği, kalp rahatsızlığı veya solunum güçlüğü görülebilir. Bir başka deyişle, ruhsal sıkıntıların bedensel belirtilerle ifade edilmesidir.

 

Bireyler doktora gittiklerinde, şikayetlerinin tıbbi bir nedeni yoksa o zaman altta yatan psikolojik nedenlerden söz edilebilir. Ağrı bozukluğunda ağrı genellikle birden başlar ve şiddeti, sonraki haftalar ve aylar içinde giderek artar.

 

Ağrı bozukluklarının birçok sebebi olmakla birlikte bunlardan bazıları, olumsuz yaşam  olaylarının, stres verici durumların bedensel tepkiye dönüşerek ağrıya neden olmasıdır. Bunun yanısıra; çocukluk travmaları, duyguların bastırılması da ağrı bozukluklarının sebeplerindendir.

 

Ağrı bozukluğuna sahip olan bireyler, psikoterapi ile bedensel rahatsızlıklarıyla nasıl başa çıkabileceğini ve günlük işlerinin üstesinden nasıl gelebileceklerini öğrenebilirler.