Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Gelişimsel Danışmanlık

Portage Eğitim Paketi, okul öncesi çocukların (0 – 6 yaş) gelişimsel becerilerini değerlendirmeye ve ihtiyaçlarına uygun gelişim ve eğitim programı hazırlamaya yönelik bir pakettir. Portage metodu, 1969 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde, okul öncesi çocukların gelişimini desteklemek amacıyla açtığı proje yarışmasını en başarılı ve özgün ilk üç proje arasına girerek kazanmıştır. Portage Erken Eğitim Kılavuzu Gelişim Ölçeği, Kullanım Kılavuzu ve Etkinlik Önerileri Kılavuzundan oluşmaktadır. 1975 yılında Amerikan Eğitim Bakanlığı programı ülke çapında yaygınlaştırılması için resmi olarak onaylamıştır. O günden bu yana Portage Eğitim Paketi’nin kullanımı dünyanın dört bir yanına dağılmış ve bu eğitim paketi 35’ten fazla dünya diline çevrilmiştir. Birçok ülke, eğitim bakanlıklarının onayı ile, Portage Eğitim Paketi’ni erken çocukluk uyarı ve eğitim programı olarak kullanmaktadır.

Bu paket 0-6 yaş arasındaki çocukların sosyal, özbakım, dil, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin değerlendirilmesi ve bir gelişim uzmanı tarafından desteklenir.  Gelişim kontrolü ile belirlenen becerilerin çocuğa kazandırılması için periyodik olarak uzman ile çocuk  oyun odasında çalışır.

Çocuğun gelişimsel değerlendirilmesi

Çocuk merkezli etkinlikler

Gelişimi destekleyici materyal ve oyunlar

Ailenin takip edebileceği gelişimsel ev ödevleri

Gelişim kontrolü bir çocuğun sosyal, dil, özbakım, zihinsel ve fiziksel gelişim alanlarındaki mevcut, gelişmekte olan ve halen kazanılmamış olan becerilerinin belirlenmesini sağlar.  Ayrıca çocuğun yaşından ileri seyreden becerileri veya özel ilgi alanlarının da tespitinde yardımcı olur.  Gelişim kontrolü, gelişim danışmanlığı ile tamamlandığı zaman çocuğun  gelişimini olumlu yönde etkiler.

*  Çocuğunun gelişimini doğumdan itibaren detaylı olarak değerlendirmek ve gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalar

*  Gelişim basamakları arasında tespit edilen geç gelişen alanların normal seyrinde devam eden alanlara yetiştirilmesi ve diğer alanların bu olumsuzluktan etkilenmemesi amaçlı takip.