Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Kişilik Bozuklukları

Borderline (sınırda) Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu yoğun duygudurum dalgalanmaları, dürtüsel davranışlar ve düşük kendilik değeri ile ilgili ciddi problemlerin olduğu psikolojik bir bozukluktur.

Genellikle ilk belirtiler çocuklukta görülür fakat kişilik bozukluğu genç yetişkinlik dönemine kadar ortaya çıkmaz. Tedavi zor olabilir ve yıllarca sürebilir. Fakat düzenli tedavi gören hastalar zaman içinde iyileşme gösterir.

Nedenleri?

Bu bozukluğa tam olarak neyin yol açtığı bilinmemekle birlikte, beyindeki duygudurumu kontrol eden bazı kimyasalların bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Genellikle, istismar, ihmal veya bir ebeveynin ölümü gibi çocukluk travmaları yaşayan insanlarda daha sık rastlanır. Çocukluk travmasıyla birlikte, yüksek kaygısı ya da stresle baş etme becerileri düşük olan kişilerde borderline kişilik bozukluğu riski daha yüksektir.

Başlıca Belirtileri

Herkes zaman zaman bazı duygusal ya da davranışsal problemler yaşar. Eğer, borderline kişilik bozukluğu söz konusu ise bu problemler daha ciddidir, çok sık tekrarlar ve yaşamınızı olumsuz bir şekilde etkiler. En yaygın belirtileri şunlardır;

·         Ani duygulanım ve duygudurum değişimleri

·         Zarar verici, dürtüsel davranışlar. Bunlar; madde kullanımı, tıkınırcasına yeme, kontrolsüzce para harcam, riskli cinsel davranışlar ve kontrolsüzce araba kullanmak gibi davranışları içerir.

·         İlişki problemleri. İnsanlar “iyi” ya da “kötü” olarak görülür ve ufak bir nedenden ötürü aniden bakış açısı değişebilir. Bu ilişkileri oldukça zorlaştırır.

·         Düşük benlik değeri

·         Yersiz bir yalnızlık korkusu ve bu nedenle ısrarla çevresindekileri yakınında tutma çabası vardır. Ayrıca bu korku, çevresindekiler onları reddetmeden onların çevredekileri reddetmesine yol açar.

·         Agresif davranışlar

Diğer Belirtiler

·         Boşluk hissi

·         Öfke problemleri

·         Kendine zarar verme

·         İntihar düşünceleri ve girişimi

·         Gerçeklik duygusunun yitimi ya da paranoid düşünceler