Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Erkeklerin Evlenmek İstemesini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

 

Evlilik genellikle birçok kadının hayalini süslerken erkeklerin bu konuda daha geri planda kaldığını düşünürüz. Bunun nedeni olarak; özgürlüklerinin kısıtlanacağı, ilişkinin sıradanlaşacağı, bağlanma korkusu, bir evi geçindirmenin zorluğu gibi kalıplaşmış sebepleri söyleyebiliriz. Aslında erkeklerin çoğunun içinde bu korkulara rağmen sıcak bir yuva kurma isteği yatar. İlişkide aşağıdaki koşullar sağlandığında bu istekte kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

 

Doğru İletişim Kurun

Partnerinizle konuşurken basit, samimi bir dil kullanın ve konuyu olduğu gibi düz bir şekilde aktarın. Bunu yaparken suçlayıcı olmayın ‘ben dilini’ kullanarak konuşun. Örneğin; “Beni sevmiyorsun ve bu yüzden evlenmekten kaçıyorsun! ” yerine “Beni sevmediğini ve bu yüzden evlenmek istemediğini düşünüyorum ve üzülüyorum” daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Böylece duygularınızı partnerinize onu yargılamadan doğru bir şekilde aktarmış olacaksınız.

 

Kendinizle Barışık Olun

Kendinize değer verin, güvenin ve kusurlarınızı dürüst bir şekilde kabul ederek kendinizi sevin. Böylece partnerinizde sizi her halinizle sevecek ve ilişkiniz daha pozitif bir yöne doğru ilerleyecektir.

 

Özgürlüğünü Kısıtlamayın

Partnerinizin siz hayatına girmeden önce de bir çevresinin olduğunu unutmayın ve bu konuda kısıtlama yapmayın. Evlendikten sonra da onun çevresiyle görüşmesinin sizin için sorun olmayacağı konusunda onu ikna edin.

 

Partnerinizin Güçlü Yanlarını Destekleyin

Partnerinizin başarılarıyla gurur duyun ve bunu ona hissettirin. İltifat etmekten çekinmeyin, gururunu okşayın. Zor zamanlarında bile “senin suçun değil, elinden geleni yaptın” gibi ifadeler kullanarak onun yanında olduğunuzu belli edin.

 

Sürekli Beklenti İçerisinde Olmayın

Partnerinizi hayalinizde kurduğunuz mükemmel erkek kalıbına sokmayın. Yapamayacağı beklentilerle onu boğmayın. Sınırlarına saygı duyun. Kendi arzu ve isteklerinizle partnerinizin istekleri arasında bir denge kurun. Farklılıklarınızı keşfedin ve onu olduğu gibi kabul edin.

 

Evliliğin Sıradanlaşmak Anlamına Gelmediğini Gösterin

Birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere katılın, yeni hobiler edinerek ilişkinizi monotonlaşmaktan kurtarın. Her zaman flörtleşmeye devam ederek onda uyandırdığınız heyecanı, tutkuyu ve bağlılığı koruyun.

 

Birlikte Daha Güçlü Olacağınızı Hissettirin

Her evlilik maddi ya da manevi zor dönemlerden geçebilir. Partenirinize bu dönemlerle birlikte başa çıkacağınızı, yalnız olmadığını, beraberken daha güçlü ve sağlam duracağınızı hissettirin. Evlilikle ilgili sorumlulukları taşıyabileceğinizi ona gösterin.

 

Evliliğinizle İlgili Hayaller Kurun

Evlilik tek başına yaşamaktan daha güven vericidir. Sağlıklı bir beraberlik ortamında yalnızlık ve sıkıntı hissi ortadan kalkar. Birlikte paylaşacağınız bu yolculuğun, dünyaya getireceğiniz bebeğin hayalini kurun. Eğer partneriniz çocukları seviyorsa annelik yapabilecek potansiyeliniz olduğunu ona gösterin.

 

Aile İlişkilerine Değer Verin

Erkekler genellikle ailelerinin kız arkadaşıyla ilgi düşüncelerini önemserler. Bu yüzden partnerinizin ailesiyle güzel bir iletişim kurmaya çalışın, yapıcı olun. Kendisini siz ve ailesi arasında kalmış gibi hissetmesine izin vermeyin. Onun ailesinin sizin içinde önemli olduğunu hissettirin.

 

Psikolog Gizem Diker