Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI? ÖZELLİKLE YENİ EVLİ ÇİFTLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR…

Çocuk sahibi olma konusuna gelmeden önce çiftlerin nasıl bir araya geldiklerine bakmak önemlidir. Çiftler nasıl bir araya gelmeye karar verdiler? Yoksa çift olmaya karar veren kendileri değil miydi? Öncelikli olarak bu soruların cevabını vermek gerekiyor.

Çiftler birbirlerini seçerek evlenmediler ise, öncelikli olarak birbirlerini tanımak ve anlamak için kendilerine zaman tanımalılar. Yaşamdan beklentileri, hayata dair öncelikleri konusunda karşılıklı bir şekilde farkındalık geliştirmeleri önemlidir. Dolayısıyla çocuk sahibi olma konusunda aceleci davranmayıp, bir süre beklemeleri faydalı olacaktır.

Aynı şekilde birbirlerini seçerek evlenmiş çiftler de aynı evi paylaşırken birbirleri hakkında birçok yeni bilgi öğreneceklerdir. Bunun için kendilerine biraz zaman tanımaları, ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir. Birbirlerinin beklentilerini karşılayan, değerlerine saygı duyan, karşılıklı anlayış geliştirebilmiş çiftler için, çocuk sahibi olmaya karar verme aşamasında evliliğin ilk yılları ya da ilerleyen yılları arasında bir fark olmamaktadır.

Çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce, çiftler ilişkilerinin nasıl olduğuna bakmalıdırlar.

Bunların yanı sıra çok genç yaşlarda evlenenlerin çocuk sahibi olma konusunda biraz beklemeleri onlar için yararlı olacaktır. Genç çiftler, yetişkinler dünyasında birçok sorunla karşı karşıya geleceklerdir ve bu sorunlarla ilgili olarak baş etme becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Çünkü bu sorunlarla baş edemeyen çiftlerin ilişkileri olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle kendilerine zaman tanımalı ve kendilerini bu konuda ispat ettikten sonra çocuk sahibi olmaya karar vermelidirler. Dolayısıyla evliliğin ilk yıllarında çocuk sahibi olmak, genç çiftler için çok doğru bir karar olmamaktadır. Kendilerini bir çocuğun tüm sorumluluğunu alabilecek olgunlukta hissettiklerinde çocuk sahibi olmaya karar vermelidirler.

Birbirlerini tanıyan ve güçlü ilişkiye sahip çiftler, evliliklerinin ilk yıllarında ya da sonraki yıllarında çocuk sahibi olmaya karar verebilirler. Bunun için söylenebilecek bir doğru zaman yoktur, doğru zamanı kendileri belirleyebilirler.

Çocuk sahibi olma konusunda doğru zaman olduğu nasıl anlaşılır? Buna nasıl karar verilebilir?

Birbirlerini tanıyarak ve seçerek evlenmiş çiftler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde şu konulara da dikkat etmelidirler.

-İlk olarak bir bebek dünyaya getirdiklerinde, özellikle ilk zamanlarda hayatlarında oldukça fazla değişiklik yaşayacaklarını bilmelidirler. Yaşayacakları değişiklikler konusunda bilgi sahibi ve hazırlıklı olmalıdırlar. Hatta çevrelerinde çocuk sahibi olmuş çiftlerden de bu konu da destek alabilirler. Böylelikle yeni yaşantıya daha kolay adapte olabileceklerdir.

-Ekonomik şartlara da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bir bebek dünyaya geldikten sonra birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmak da önemlidir. Çiftlerin bu konuda da hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda çiftler çocuk sahibi olmak için, kendileri en doğru zamanı belirleyebilirler.

Uzm. Psk. Melis Dikan

Çift-Aile Terapisti